Savunmaların Tetikleyicileri

Jerome S. BLACKMAN

Normal veya “Ortalama Öngörülebilir” İnsanlar
(Hartmann, 1939)

Normal insanlarda (E.Jones, 1942), çok yoğun bir duygulanım zihnin düşünme, düzenleme ve odaklanma işlevlerini eritme (veya aşırı gelme) riski taşıyabilir. Freud (1926), benliğin düşünme, düzenleme ve odaklanma işlevlerini engelleyen duygulanımları, daha teknik olarak, “travmatik” diye adlandırmıştır (Hartmann, 1939).

39 yaşındaki Bayan AB, evlilik sorunları nedeniyle benimle tedavi görüyordu. Kocasının ebeveyn yatak odasındaki banyonun ecza dolabında marihuana sakladığını fark ettiğini söyledi. 13 ve 15 yaşlarındaki çocukları uyuyana kadar öfkesini baskıladı (bilinçli olarak düşüncesinin dışına itti) ve sonrasında çeşitli endişelerini eşine anlattı: eşinin sağlığından, çocukların refahından, tutuklanması veya yargılanmasından, kafası iyiyken aptalca şeyler yapmasından, elaleme rezil olmaktan endişeleniyordu. Ayrıca çocuklara ahlaki ve yasal açıdan kötü örnek olmasına da karşı çıkıyordu. Kocası ot çekmeye hakkı olduğunu savununca, “kendini kaybetti”. Ağlamaya başladı ama kendine hakim oldu.

Ertesi gün öğle vakti ön bahçe için dükkandan çiçek alırken Bay AB cep telefonundan aradı. Evde bekliyordu. Çocuklar okuldayken “ateşli bir sevişme randevusu” için buluşacaklardı. Kadın tamamen unutmuştu ve eşini hayal kırıklığına uğrattığı için suçlu hissetti.

Bu durumda, Bayan AB önce öfkesini (bilinçli olarak) baskıladı (31), ama eşi kendisinin endişelerine karşı makul olmayan bir tepki verince, öfkesi ve depresyonu yoğunluktan “travmatik” hale geldi. Daha sonra farkında olmadan birtakım başka savunmaları uyguladı. “Ateşli sevişme randevusunu” bastırdı (25); bu, hem öfkesini yatıştırdı hem de ifadesini sağladı (uzlaşma yaratma). Yansıtmalı özdeşim (4) kullanarak isteklerini dikkate almayan eşine kızgınlığını yatıştırmak için eşinde de kızgınlık yarattı. Eşinin kendisine yaptığını ona yaparak (isteklerini hiçe sayarak) saldırganla özdeşim (35) kurdu. Eşinin cinsel teklifini reddederek ilgisini dişil unsurlara (bahçe çiçeklerine) kaydırdı (19) ve sembolik olarak dişiliğini yeniden doğruladı. Böylece eşinin endişelerini gözardı etmesinden duyduğu aşağılanmayı bastırdı (25). Ayrıca evliliğe ilişkin bunalım hislerini de yalıttı (13) (üstünü örttü).

Eşiyle randevusunu unutmanın ve çiçeklere odaklanmanın besbelli yukarıdaki anlamlara geldiğine işaret edince eşine duyduğu öfke ve kendi suçluluk duygusunun daha fazla farkına vardı. Öfke ve suçluluk arasında yaşadığı çatışma nedeniyle eşi kendisiyle tartışırken edilgen (62) kalmıştı. Birkaç gün sonraki takip seansında, eşinin yasadışı ve kendine zarar veren madde kullanımında inat etmesi yüzünden öfkeli hissettiğini ve evliliklerine dair hevesinin kırıldığını eşine açıkladığını anlattı. Yaptığı yüzleştirme eşinin de, özellikle genç çocukları üzerindeki potansiyel etkisi bakımından, inadını gözden geçirmesini sağlamıştı. Eşi özür diledi ve marihuanayı attı.

Devamı için tıklayın

There are no comments yet.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>