A. Başlıca yakınma, en az 1 ay süreyle, uykuya dalmakta ya da sürdürmekte güçlük olması ya da dinlendirici olmayan bir uyku uyunmasıdır.
B. Uyku bozukluğu (yada eşlik eden gündüz yorgunluğu), klinik açıdan belirginbir sıkıntıya ya da toplumsal, mesleki alanlarda ya da önemli diğer işlevsellik alnlarında bozulmaya neden olur.
C. Uyku bozukluğu sadece Narkolepsi, Solunumla İlişkili uyku Bozukluğu, Sirkadiyen Ritim Uyku Bozukluğu ya da bir parasomnia sırasında ortaya çıkmamaktadır.
114
D. Bu bozukluk, sadece başka bir mental bozukluk sırasında ortaya çıkmamaktadır (örn. Majör Depresif Bozukluk, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, bir delirium).
E. Bu bozukluk bir maddenin (örn. Kötüye kullanılabilen bir ilaç, Tedavi için kullanılan bir ilaç) ya da genel tıbbi bir durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir.

There are no comments yet.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>