Kaygı Bozuklukları

Steven Jay LYNN – Irving KIRSCH

Birçok kişi hipnozu düşündüğünde hipnotistin bir saati ya da parlak bir nesneyi hipnoz olacak kişinin önünde salladığı ve “Gevşeyin, gevşeyin” dediği bir sahne aklına geliyor. Bu steorotipik göründü günümüzdeki modern hipnoz uygulamacılarının kullandıkları çok yönlü teknikler ve stratejileri artık kapsamıyor olsa da hipnozun gevşemeyle kaygılı olma durumunu değiştirebildiğini ima ediyor. Hipnotik işlemlerle kaygının iyileştirilmesi o kadar da basit olmasa da hipnozda olan kesinlikle budur. Bu bölümde hipnozun kaygının tedavisinde etkinliğini ortaya koymuş olan bilişsel-davranışsal ilkeler ve tekniklerle kusursuz bir biçimde nasıl bütünleştirilebileceğini göstereceğiz. Hipnotik ve hipnotik olmayan kendi kendini kontrol eğitimi süreçleri, bilişsel terapi ve ortaya çıkarma tekniklerini anlatacağız. Özgün örneklerin 4. Bölüm’de anlatıldığı gibi temel kendi kendine hipnoz süreçlerinde hastayı eğittiğini kabul edeceğiz.

Hipnozun kaygı tedavisinde yararlı bir tamamlayıcı olması olgusu şu nedenle önemlidir: kaygı her yana yayılır ve güçten düşürür. Yaşları 18 ile 54 arasındaki 19 milyonu aşkın Amerikalı her yıl bir ya da daha fazla kaygı bozuklukları yaşıyor (Ulusal Zihin Sağlığı Enstitüsü [NIMH] –National Institute of Mental Helath, 2002) ve yaklaşık 12.5 milyon insan kaygıyla ilintili bozukluklardan o kadar fazla sıkıntı çekiyor ki zihinsel sağlık yardımı arayışına giriyorlar (Narrow, Rae, & Regier, 1998). Belli bir yılda panik semptomları (örneğin kalp atışının artması, baş dönmesi, gerçekdışılık duygusu), ABD’de yaşayan insanların yarısı ile üçte birisinin başına bela oluyor (NIMH, 2001) ve panik bozukluklar yaşayan yaklaşık 2.4 milyon insanın önemli bir bölümü panik atakları yeniden yaşıyor (Kessler ve diğerleri., 1994).

Devamı için tıklayınız

There are no comments yet.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>