Narsisistik Kendilik Bozukluğu’nun Teorisi ve Tedavisi

Freud, narsisizm ile ilgili 1914’te yazdığı makalesinde, ilk kez erişkin narsisizmi açıklayan bir psikodinamik teori geliştirdi. Otoerotizasyondan narsisizme ve nesne sevgisine uzanan tek bir libidinal gelişim çizgisini savundu. Eğer libido narsisistik olarak egoya veya kendiliğe yatırılırsa, ilişkiler sırasında nesneye yatırılamaz.

Yalnızlığın Kalesi: Şizoid Kendilik Bozukluğu

Yalnızlığın Kalesi buz dağının derinliklerinde yer alır; burası Superman’in zenginliklerini ve sırlarını tuttuğu gizli sığınağıdır, buraya kendisini tecrit ederek, dış dünyadan mesafe alır ve kendini korur.

Kendilik bozukluklarına Masterson Yaklaşımıyla ilgili bu sunumda, şizoid kavramının tarihi ve evrimi ile Superman gibi kendisini saklayan bireylerin tanısı, tedavisi ve öznel deneyimleriyle ilgili meseleleri tartışacağım.

Travma ve Kendilik Bozuklukları

Oedipus adında bir adam varmış. Bu adam aslında kökenlerinden kaçmaya çalışıyor gibi görünse de daha derinlerde yatan bir dürtü Oedipus’un yolunu yine hikayenin başladığı yere, kendi köklerine düşürmüş. Oedipus, hayata nasıl başladığını hatırlamasa da bilinçdışında yatan hayatının başlangıç noktasına dönme ihtiyacı kimlik ihtiyacı kadar karşı konulmazmış. Bu ihtiyacı karşılamak için de Oedipus’un ne yapıp edip bir yolunu bulup başından geçen herşeyi anlatması lazımmış.