Bilinçli ve Bilinçsiz Savunmalar

Jerome S. BLACKMAN

Duygulanımların engellenmesi nefes alıp vermek gibidir. İnsanlar genellikle düzenlemenin (bilinçdışı savunma) farkında değildirler ama düzenlemeyi kasıtlı olarak denetim altına alabilirler (bilinçli savunma). Aslında savunmalar bilinçli ve bilinçdışı olarak işler; insanlar onları kasıtlı olarak veya farkında olmadan kullanabilirler.

Analitik sınıflandırmada, bir savunmanın bilinçli ve bilinçdışı kullanımı arasındaki ayrım bazen farklı terimler kullanılarak yapılır. Örneğin, baskılama (31) kasıtlı unutmayı anlatırken bastırma (25) bilinçdışı unutma anlamına gelir. Benzer biçimde, saptırma (23) kasıtlı yalan söylemek anlamına gelirken boşluk doldurma (24) kişinin farkındalığı dışında gerçeklerin çarpıtılması demektir. Bayan AB (yukarıda) başlangıçta öfkesini baskılamış, sonrasındaysa eşinden ayrılma yönündeki öfke duygularını bastırmıştı.

Devamı için tıklayın

There are no comments yet.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>