Gizlilik Evresi, Ergenlik Dönemi Savunmaları ve Diğerleri

Jerome S. BLACKMAN

GİZLİLİK EVRESİ (6-11 yaş)

40.
Bilinçaltındaki Güdüleri İyiye Yönlendirme
(A. Freud 1936)

Sizi şaşkınlık içerisinde bırakan cinsel veya yıkıcı bir fantezi yaşadığınızda, kısmen sembolik olarak bu fanteziyi temsil eden üretken bir etkinlikle meşgul olarak kendinizi savunursunuz. Siz dahil olmak üzere kimsenin fanteziden haberi olmayacaktır. Dahası genellikle bundan sağlıklı bir çıkarım elde edersiniz.

Ebeveynler ve öğretmenler okul çağındaki çocukları sağduyunun çocuklar için “iyi” olduğunu söylediği sanat, müzik, atletizm, kolleksiyon yapmak gibi etkinliklere yönlendirmeye çalışır. Bunlar gerçekten de iyidir. Bu etkinlikler cinsel ve saldırgan fantezilerin kanalize edilmesini sağlar.

Bir Katolik Kız Yurdu müdürü bir dizi intihar teşebbüsünün ardından bana danışmıştı. Yurtta ilkolkuldan lise çağına kadar 200’de fazla kız kalıyordu. Bu kızların çoğu ebeveynlerinin fiziksel ve cinsel istismarına maruz kalmıştı.

Yurtta kalan ve intihara teşebbüs eden 30 kızı değerlendirdikten sonra bazı kızların bireysel farklarının yanı sıra kurumsal bir sorunun da olduğunu anladım. Kızları disipline etmek için kullanılan temel ceza onları okul sonrası spor yapmak ve sanat dersleri gibi etkinliklerden men etmekti.

Müdüre bilhassa daha önce gördükleri muameleden ötürü kızgınlık duyan kızlar için bu saldırganlığı sağlıklı yollara kanalize etmelerine izin vermenin son derece mühim olduğunu anlattım (Bilinçaltındaki güdüleri iyiye yönlendirme). Aksi takdirde düşmanca-yıkıcı saldırganlık kendilerine dönecek ve intihara teşebbüs edeceklerdi. Cezaların daha ziyade ekstra görevlere veya işlere yönelmesini; saldırganlığın sağlıklı bir biçimde yönlendirilmesini sağlayan kanalların muhafaza edilmesini tavsiye ettim.

41.
Kışkırtma (Freud, 1916; Berliner, 1947, C. Brenner, 1959, 1982a)

Diğer insanların size bir şeyler yapmasını sağlayacak davranışlarda bulunursunuz. Sizinle birlikte olurlarsa, cinsel fantezi uyandırmışsınızdır. Eğer sizi incitirlerse, muhtemelen suçluluk duygunuzu hafifletsin diye size acı çektirmeleri, sizi cezalandırmaları için onları kışkırtmışsınızdır.

Genel psikiyatri eğitimim sırasında, bazen bazı stajyer doktorlar, cinsel olarak kışkırtıcı insanları kötülemek amacıyla “alt benliği gıdıklayanlar” deyimini kullandılar. Cinsel yırtıcılar, örneğin, bazı savunmasız (kolay incinebilir) kişilerin onlarla cinsel ilişkiye girmelerine neden olabilecek çeşitli manipülasyonlar keşfetmişlerdi.

Biz genellikle, cinsel olarak çekici ve baştan çıkarıcı insanların ne yaptıklarını bildiklerini ve akıllarındaki dürtünün son derece farkında olduğunu tahmin ederiz. Ama bazen kışkırtıcılar, ne kadar uyarıcı olduklarının nispeten farkında değildirler – bu farkında olmama durumu, başkalarında cinsel isteği kışkırtma ve zaman zaman da davranışlarının etkisinin gerçekliğini reddetme gibi pek çok bilinçdışı savunmadan kaynaklanmaktadır .

2002 yılında, bir erkek meslektaşım, tanıdığı tüm erkeklerin hemen onunla birlikte olmayı düşünmesinden şikayet eden son derece çekici genç bir bayan hastayla sıradışı bir görüşmesini anlattı. Sıradışı olan, kadının seansta transparan bir bluz giymiş ve sütyensiz olmasıydı. Bir noktada, meslektaşım, giydiği kıyafetin sorunlarına katkıda bulunuyor olabileceğinin farkında olmadığını nazikçe ifade etti. İlk tepkisi savunmacıydı, transparan bluzun “moda” olduğu şeklinde bir mantıksallaştırmaya başvurdu. Ancak, mantıksallaştırdığının çabucak farkına vardı, aynı zamanda kendi teşhirci isteklerinin farkında değilken başkalarında bilinçdışı bir şekilde cinsel istek uyandırdığını da fark etti . Ceketini giydi ve görüşme boyunca ceketiyle oturdu.

Devamı için tıklayın

There are no comments yet.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>