Adı-Soyadı: Aysun Aktaş Özkafacı

Doğum Yeri: İstanbul

İş Adresi: Üsküdar/ İstanbul

Unvan: Klinik Psikolog/ Sanat Terapisti

 

Kısa Özgeçmiş:

 19 Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünü bitirdi. 2012 yılında İstanbul Ar-el Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikoloji Bölümünde yüksek lisansını tamamlayarak uzmanlık derecesini aldı.

2008-2010 yılları arasında Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği tarafından Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği’nin (EABCT) eğitim standartlarına uyumlu olarak Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur tarafından “Kognitif ve Davranış Terapilerinin Temel İlkeleri ve Depresyon ve Anksiyete Bozukluklarının Tedavisinde Kullanımı” alanında verilen 200 saatlik teorik eğitim ve süpervizyonları tamamladı. 2020 yılında Dr. Tahir Özakkaş tarafından verilen “Bütüncül Psikoterapi” eğitimine başladı.

2016-2018 yıllarında devam eden İ.Ü Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalı “Ruhsal Bozukluklarda Sanat Psikoterapisi ve Rehabilitasyonu” programını bitirmiştir. 2017 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Sosyal Psikiyatri Anabilim dalında, yataklı servis hastaları ve ayaktan hastalarla olmak üzere ayrı ayrı düzenlenen Ebru Atölyelerinin yürütücülüğünü yapmakta ve süpervizyonlara devam etmektedir. İ.Ü Çapa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalında devam eden eğitimini “Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tanısı Almış Bireylerle Ebru ile Yapılan Sanat psikoterapisinin Depresyon, Anksiyete ve Umutsuzluk düzeyine Etkisi” konulu araştırma projesi ile tamamlamıştır. 2018 yılında Uluslararası Psikiyatri hemşireliği kongresinde bu araştırma projesini bildiri olarak sunmuştur. 2019 yılında Uluslararası Toplum ve Şizofreni kongresine “Kronik Ruhsal Bozukluk Tanılı Bireylerde Ebru Sanatının Kullanıldığı Grup Terapi Sürecinin Sonuçlarının Değerlendirilmesi” başlıklı araştırma çalışmasının sunumuyla katılmıştır. 2020 yılında Doç. Dr. Nurhan Eren ile birlikte The Arts in Psychothearpy dergisinde, “Effect of art psychotherapy using marbling art on depression, anxiety, and hopelessness in female survivors of domestic violence with PTSD” başlıklı makaleleri yayınlanmıştır. 2020 yılında 4.Ulusal Bütüncül Psikoterapi Kongresine katıldığı bildiriyle birincilik sunum ödülü almıştır. Sanat Psikoterapileri derneğinin asil üyesidir ve derneğin “görsel sanatlar” komisyonunda çalışmalarına devam etmektedir. “Ruhsal Bozukluklarda Sanat Psikoterapisinin Kullanımı” konulu yüz yüze deneyimsel atölyeler düzenlemiş, çevirim içi eğitimler vermiştir. Bugüne kadar Wısc-r, Mmpı, D2, Frostig, Bender Gestalt, Catell, Denver, Ankara Gelişim Envanteri, CAT, Louisa Duss psikanalatik hikayeler gibi birçok objektif ve projektif test eğitimleri almış ve test eğitimleri vermiştir. “Kayıp ve Yas”, “Çözüm Odaklı Terapi”, “Resim ve Dansla Yaratıcılık” gibi birçok kısa süreli eğitim almıştır.

2016 yılında Bağlarbaşı İhtisas okulunda başladığı ebru çalışmalarına bireysel olarak devam etmektedir. 2017 yılında Temel sanat eğitimi dersleri almıştır. 2018 yılında 784 saatlik “Sanat ve Tasarım” eğitimini tamamlayarak Beylerbeyi Olgunlaşma Enstitüsünden başarı sertifikası almıştır. 2018 yılında farklı tarihlerde İstanbul Üniversitesi En uygar sanat atölyesinde, birçok atölye düzenlemiş ve ilgili bölüm tarafından kendisine teşekkür belgesi verilmiştir. TİSEM de Minyatür sanatı eğitimine başlamıştır. Bu eğitime Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezinde devam etmektedir. Ebru çalışmalarıyla karma sergilere katılmıştır.

2004 yılı Eylül ayında Indian Cultural Center’da başladığı, 200 saati aşan yoga eğitimini Haziran 2005’de tamamlamıştır. Şubat 2005 yılında Oriental Reflexology Center’da başladığı “Ayak Refleksoloji” si eğitimini de Haziran 2005 tarihinde bitirmiştir.

 

Üyesi Olduğu Dernekler:

SEPI (Society for Explorationof Psychotherapy Integration)

Sanat Psikoterapileri Derneği

Psikoterapi Enstitüsü Deneği

Kognitif Davranış Terapileri Derneği(KDTD)

Türk Psikologlar Derneği

Hipnoz Derneği

 

 

There are no comments yet.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>